هشتگ های داغ :‌ ‌‌
/ ثبت نام
0

مکمل های دارویی دوران بارداری

مکمل های دوران بارداری

مکمل های دارویی دوران بارداری، برای حفظ سلامت مادر و جنین تجویز می‌شوند و استفاده از مکمل‌های دارویی، ویتامین‌ها و مواد مغذی در دوران بارداری بسیار حیاتی است. به خاطر داشته باشید که ضروری بودن استفاده از مکمل در دوران بارداری، مجوز استفاده خودسر و بی‌برنامه را صادر نمی‌کند، پس لازم است حتما با دستور پزشک مصرف کنید که عوارض را به حداقل برسانید. نگران نشوید، اگر در مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های دوران بارداری زیاده‌روی نکنید هیچ عوارضی ندارند و استفاده از آن‌ها به سلامت مادر و رشد جنین کمک می‌کنند، چرا‌ که رشد جنین در هفته‌های ابتدایی بسیار مهم است و برای تامین این مواد مغذی، از بدن مادر تغذیه می‌کند.

علت اهمیت استفاده از مکمل‌ها قبل از بارداری‌

جنین برای رشد و تکامل، نیاز به ویتامین‌هایی دارد که مستقیما از بدن مادر دریافت می‌شود. پس به خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری، مکمل‌هایی را طبق دستور پزشک استفاده کنند. در غیر این‌صورت و با رشد جنین، ممکن است مادران عزیز بیشتر از حد معمول دچار بعضی از عوارض‌ها شوند. در واقع با مصرف این داروها، مادر طی ‌دوران بارداری کمتر دچار‌ خستگی، درد، حالت تهوع و روحیه‌ای حساس می‌شود.‌‌

زمان استفاده از مکمل‌های دوران بارداری

از آنجایی که زمان بارداری، دقیقا مشخص نیست زمانی که تصمیم به بارداری گرفتید و یا به محض اطلاع از بارداری باید مراقبت‌هایی مثل مراجعه به متخصص زنان و استفاده از ویتامین‌ها آغاز شود. در ادامه این نوشته از جیستان، مکمل های بارداری را با جزییات بیشتری بررسی می‌کنیم.

مواد مغذی حیاتی برای مادر و جنین در دوران بارداری

آهن؛ یکی از مکمل های مهم در بارداری

  • آهن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مکمل‌های بارداری، نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری جفت، تامین اکسیژن و جلوگیری از کم‌خونی دارد.
  • آهن، تضمین‌کننده میزان گلبول‌های قرمز است.
  • آهن، احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌وزن را کاهش می‌دهد.

اسیدفولیک؛ مکمل دوران بارداری

اسیدفولیک که با نام‌های ویتامین B9  یا BC هم شناخته می‌شود، مسئول ایجاد لوله عصبی است و مغز و ستون فقرات را تشکیل می‌دهد. این مکمل دوران بارداری در سبزیجات با برگ سبز، مرکبات، آجیل و لوبیا هم یافت‌ می‌شود. نقص لوله عصبی در چهار هفته اول بعد از لقاح، قبل از اینکه بسیاری از بارداری خود مطلع شوید رخ می‌دهد، پس با استفاده از این مکمل، به طور قابل توجهی احتمال رشد را افزایش می‌دهید.

مکمل کلسیم در دوران بارداری

جنین برای رشد استخوان‌ها و دندان‌ها به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارد و اگر شما کلسیم مورد نیاز را برای جنین تامین نکنید این کلسیم از استخوان‌های شما گرفته می‌شود. لطفا این مکمل دوران بارداری را حتما در برنامه دارویی خود قرار بدهید تا بتوانید دوران بارداری و مادری خوبی را سپری کنید.

ید؛ مکملی اساسی در دوران بارداری

نحوه عملکرد غده تیروئید وابسته به ید کافی می‌باشد و کمبود آن موجب مشکلاتی همچون عقب‌ماندگی ذهنی، ناشنوایی، اختلال در رشد جسمی، مرده‌زایی و سقط جنین می‌شود.

کولین و ضرورت مصرف این مکمل دوران بارداری

جنین برای رشد مغز به کولین احتیاج دارد، بدن ما می‌تواند مقداری کولین بسازد اما برای دوران بارداری کافی نیست، بنابراین استفاده از مکمل‌ها و مواد خوراکی حاوی کولین در ایام بارداری ضروری است. بهترین مواد غذایی دارای کولین ماهی، مرغ، گوشت گاو و تخم‌مرغ هستند.

مصرف مکمل امگا۳ در دوران بارداری

اگر از غذاهای سرشار از امگا۳ مانند ماهی سالمون استفاده نمی‌کنید، حتما از مکمل‌های امگا ۳ بهره ببرید تا خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن‌کم را کاهش دهید.

جمع‌بندی

احتمالا می‌دانید که قرار نیست همه ویتامین‌های مورد نیاز بدن‌مان را از طریق غذا دریافت کنیم، حالا اگر پای یک کوچولوی دیگر هم در میان باشد که وضعیت کاملا متفاوت می‌شود و نیاز به مکمل بیشتر می‌شود. مکمل‌های دوران بارداری، یکی از اولین دستوراتی هستند که پزشک برای خانم‌های باردار تجویز می‌کنند. اگر قصد بارداری دارید، به‌خاطر خودتان، جنین و روزهای خوشی که درآینده خواهید داشت حتما تحت نظر پزشک باشید و مکمل را طبق دستور مصرف کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *